Blaze 60-Inch Rectangular Concrete Propane Fire Pit Table in Phantom BLZ-60-FTABLE-LP
Regular price
Regular price
Sale price
UP TO 25% OFF SELECT ITEMS WHILE SUPPLIES LAST: ALL DISCOUNTS ARE APPLIED ON CHECKOUT PAGE | ENDS:
View Cart
Key Features
  • Handcrafted in the USA for premium craftsmanship and durability
  • 60,000 BTU burner provides powerful outdoor warmth
  • GFRC construction resists heat, weather, and rust
  • Hidden propane tank storage with convenient access door
  • Match-lit ignition for quick and easy startup
  • Designed exclusively for liquid propane (LP) use
  • Click Here for Installation & Owners Manual
Items Included
  • Blaze 60-Inch Propane Fire Table
  • Black lava rock
  • Protective cover
  • LP hose and regulator
  • Valve key
  • 11 lb LP tank (empty)
Why Choose?
Fuel Type Propane
Shape Rectangular
Material Glass Fiber Reinforced Concrete
Specific Material Concrete
Tank Storage Yes
Ignition Type Match Light
Finish Phantom
Size 37 - 48"
Model Number BLZ-60-FTABLE-LP
UPC 752370014247
Dimensions
Width 60"
Height 19"
Depth 30"