Blaze Professional LUX 34-Inch 3-Burner Built-In Grill With Rear Infrared Burner - BLZ-3PRO
Blaze Professional LUX 34-Inch 3-Burner Built-In Grill With Rear Infrared Burner - BLZ-3PRO
- Regular price
- Price: $4,299.00
- Regular price
- List Price: $5,571.50
- Sale price
- Price: $4,299.00
- Unit price
- / per
Couldn't load pickup availability
PRODUCT DESCRIPTION
Become a grill master with the unrivaled versatility of multiple cooking zones
- Grill all you want with the Blazes best-in-class lifetime warranty
- Get first-class caramelization with the 12mm hexagon-shaped grill grates
- Enjoy top-of-the-line performance from durable, heavy-duty H-style burners
- Wow the crowd with a built-in waterproof infrared rotisserie burner for succulent slow-cooking
Superior Performance & Picture-Perfect Sear Marks
The 12mm-thick, hexagonal stainless steel grates ensure maximum heat retention and more surface contact with food, resulting in caramelized sear marks and superior flavor. Push & Turn Flame-Thrower ignition and Backup Flashtube & Crossover Channels are easy to use and provide a steady flame with each start. Also, all 3 H-style cast stainless steel burners are rated at 18,000 BTUs each (54,000 BTUs total) and with Heat zone separators, you can have greater culinary versatility. Enjoy grilling more frequently with delicious meals every time!
Timeless Grilling Luxury
Experience 615 square feet of high-end grilling area beneath the double-lined stainless steel hood, featuring a stylish contoured edge and heat-resistant material to preserve its pristine appearance. LED Illuminated Control System with red-lit knobs and two internal LED lights ensure visibility while grilling at night. Cleanup is a breeze with the full-width, roller-mounted grease pan. Elevate your cooking repertoire with the included water-resistant rotisserie system and rear infrared burner. Enjoy all these features with total peace of mind, courtesy of a lifetime warranty.
CSA Certified to the following Standard:
CSA/AM ANSI Z21.58-2018/CSA 1.6-2018 (Fifth Edition) - Outdoor cooking gas appliances
Legal disclaimers and warnings
This product may contain dangerous chemicals, known to the state of California, that can lead to birth defects, cancer or other reproductive harms. Please read all provided product manuals, owners' manuals, installation instructions and operating instructions before using the product. Refer to these for more information than what is featured on our website. CA residents should take special caution.
| Exterior Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Number Of Main Burners | 3 Burners |
| Class | Luxury |
| Fuel Type | Propane |
| Collection | Blaze LUX |
| Configuration | Built-In |
| Made In USA | No |
| Size | Medium (27 - 33") |
| Hose Included | Yes |
| Commercial | No |
| Series | 34 Inch |
| Infrared Main Burner | Available |
| Stainless Steel Grade | 304 Stainless Steel |
| Marine Grade | No |
| Primary Color | Stainless Steel |
| Grill Lights | Internal / External |
| Hamburger Data | 24 |
| Rear Burner Rotisserie | Yes |
| Cooking Grid Dimensions | 30 13/16 X 19 15/16" |
| WiFi/Bluetooth Enabled | None |
| Cutout Width | 32 1/4" |
| Cutout Depth | 23 5/8" |
| Cutout Height | 10 1/2" |
| Quick Ship | Yes |
| Total Cooking Capacity | 816 Sq. Inches |
| Temperature Gauge Type | Analog |
| Grilling Surface Btus | 54000 |
| Main Grilling Area | 615 Sq. Inches |
| Secondary Grilling Area | 201 Sq. Inches |
| Flame Tamer Material | Stainless Steel |
| Main Burner Material | 304 Cast Stainless Steel |
| Cooking Grate Material | Stainless Steel |
| Rotisserie Kit | Yes |
| Rotisserie Burner Btus | 10000 |
| Heat Zone Separators | Yes |
| Ignition Type | Flame Thrower |
| Flash Tubes | Yes |
| Smoker | No |
| Spring Assisted Hood | No |
| Model Number | BLZ-3PRO-LP |
| UPC | 818718010910 |
| Width | 34" |
|---|---|
| Height | 24.25" |
| Depth | 28.38" |
| Weight | 196 lbs |
